2013-2014 Russian Premier League Calendar

rfpl

Regularly updated to reflect results and new match info, so be sure to check back often. All times given in Moscow Time.

Russian Super Cup

July 13: CSKA – Zenit, Rostov, 9:30 pm

Week 1

July 14: Dynamo – Volga, 1:30 pm
Anzhi – Lokomotiv, 6:30 pm
Kuban – Rubin, 9:00 pm

July 15: Rostov – Terek, 8:00 pm

July 16: Amkar – Tom, 5:00 pm
Krylia Sovetov – Spartak, 7:30 pm

July 17: Ural – CSKA, 5:30 pm
Krasnodar – Zenit, 8:00 pm

Week 2

July 19: Dynamo – Anzhi, 8:00 pm

July 20: Tom – Kuban, 4:00 pm
Volga – Lokomotiv, 6:30 pm
Terek – Amkar, 9:00 pm

July 21: Rubin – Zenit, 1:30 pm
Ural – Spartak, 4:00 pm
Rostov – Krasnodar, 8:00 pm

July 22: CSKA – Krylia Sovetov, 8:00 pm

Week 3

July 26: Zenit – Kuban, 8:00 pm

July 27: Dynamo – Spartak, 1:30 pm
Ural – Volga, 4:30 pm
Rostov – Tom, 8:00 pm

July 28: Lokomotiv – CSKA, 1:30 pm
Krylia Sovetov – Anzhi, 6:30 pm
Terek – Rubin, 9:00 pm

July 29: Krasnodar – Amkar, 8:00 pm

Week 4

August 2-5: Amkar – Krylia Sovetov
Anzhi – Rostov
Dynamo – Terek
Kuban – Spartak
Rubin – CSKA
Lokomotiv – Krasnodar
Tom – Ural
Volga – Zenit

Week 5

August 17-19: CSKA – Kuban
Krasnodar – Dynamo
Krylia Sovetov – Tom
Spartak – Rubin
Rostov – Volga
Terek – Lokomotiv
Ural – Amkar
Zenit – Anzhi

Week 6

August 23-26: Amkar – Spartak
Anzhi – Krasnodar
Dynamo – Zenit
Kuban – Ural
Rubin – Krylia Sovetov
Lokomotiv – Rostov
Tom – CSKA
Volga – Terek

Week 7

August 30 – September 1: CSKA – Amkar
Krasnodar – Volga
Krylia Sovetov – Kuban
Spartak – Tom
Dynamo – Rostov
Terek – Anzhi
Ural – Rubin
Zenit – Lokomotiv

Week 8

September 14-16: Amkar – Rubin
CSKA – Rostov
Krasnodar – Krylia Sovetov
Lokomotiv – Kuban
Tom – Anzhi
Ural – Dynamo
Volga – Spartak
Zenit – Terek

Week 9

September 21-22: Volga – Anzhi
Dynamo – Lokomotiv
Krylia Sovetov – Ural
Kuban – Amkar
Spartak – CSKA
Rostov – Zenit
Rubin – Tom
Terek – Krasnodar

Week 10

September 25-26: Amkar – Rostov
CSKA – Anzhi
Krylia Sovetov – Zenit
Kuban – Terek
Spartak – Krasnodar
Rubin – Dynamo
Tom – Volga
Ural – Lokomotiv

Week 11

September 28-30: Anzhi – Amkar
Dynamo – Krylia Sovetov
Krasnodar – Rubin
Rostov – Ural
Lokomotiv – Tom
Terek – CSKA
Volga – Kuban
Zenit – Spartak

Week 12

October 4-6: Amkar – Volga
CSKA – Dynamo
Krylia Sovetov – Lokomotiv
Kuban – Rostov
Spartak – Terek
Rubin – Anzhi
Tom – Zenit
Ural – Krasnodar

Week 13

October 19-21: Anzhi – Spartak
Dynamo – Kuban
Krasnodar – Tom
Rostov – Krylia Sovetov
Lokomotiv – Amkar
Terek – Ural
Volga – Rubin
Zenit – CSKA

Week 14

October 25-27: Amkar – Dynamo
CSKA – Krasnodar
Krylia Sovetov – Volga
Kuban – Anzhi
Spartak – Rostov
Rubin – Lokomotiv
Tom – Terek
Ural – Zenit

Week 15

November 2-4: Anzhi – Ural
Dynamo – Tom
Krasnodar – Kuban
Rostov – Rubin
Spartak – Lokomotiv
Terek – Krylia Sovetov
Volga – CSKA
Zenit – Amkar

Week 16

November 8-10: Amkar – Anzhi
CSKA – Terek
Krylia Sovetov – Dynamo
Kuban – Volga
Spartak – Zenit
Rubin – Krasnodar
Tom – Lokomotiv
Ural – Rostov

Week 17

November 23-25: Amkar – Kuban
CSKA – Spartak
Krasnodar – Terek
Lokomotiv – Dynamo
Tom – Rubin
Ural – Krylia Sovetov
Anzhi – Volga
Zenit – Rostov

Week 18

November 30 – December 2: Anzhi – Tom
Dynamo – Ural
Krylia Sovetov – Krasnodar
Kuban – Lokomotiv
Spartak – Volga
Rostov – CSKA
Rubin – Amkar
Terek – Zenit

Week 19

December 6-8: Anzhi – Kuban
Dynamo – Amkar
Krasnodar – CSKA
Rostov – Spartak
Lokomotiv – Rubin
Terek – Tom
Volga – Krylia Sovetov
Zenit – Ural

RPL Reserve Week

March 1-2

Week 20

March 8-10: Anzhi – Rubin
Dynamo – CSKA
Krasnodar – Ural
Rostov – Kuban
Lokomotiv – Krylia Sovetov
Terek – Spartak
Volga – Amkar
Zenit – Tom

Week 21

March 14-17: Amkar – Lokomotiv
CSKA – Zenit
Krylia Sovetov – Rostov
Kuban – Dynamo
Spartak – Anzhi
Rubin – Volga
Tom – Krasnodar
Ural – Terek

Week 22

March 21-24: Anzhi – CSKA
Dynamo – Rubin
Krasnodar – Spartak
Rostov – Amkar
Lokomotiv – Ural
Terek – Kuban
Volga – Tom
Zenit – Krylia Sovetov

Week 23

March 28-31: Amkar – Zenit
CSKA – Volga
Krylia Sovetov – Terek
Kuban – Krasnodar
Lokomotiv – Spartak
Rubin – Rostov
Tom – Dynamo
Ural – Anzhi

Week 24

April 4-7: Amkar – Terek
Anzhi – Dynamo
Krylia Sovetov – CSKA
Kuban – Tom
Lokomotiv – Volga
Krasnodar – Rostov
Spartak – Ural
Zenit – Rubin

Week 25

April 11-14: CSKA – Ural
Spartak – Krylia Sovetov
Rubin – Kuban
Lokomotiv – Anzhi
Terek – Rostov
Tom – Amkar
Volga – Dynamo
Zenit – Krasnodar

Week 26

April 18-21: Amkar – Ural
Anzhi – Zenit
Dynamo – Krasnodar
Kuban – CSKA
Rubin – Spartak
Lokomotiv – Terek
Tom – Krylia Sovetov
Volga – Rostov

Week 27

April 25-28: CSKA – Rubin
Krasnodar – Lokomotiv
Krylia Sovetov – Amkar
Spartak – Kuban
Rostov – Anzhi
Terek – Dynamo
Ural – Tom
Zenit – Volga

Week 28

May 2-5: Amkar – CSKA
Anzhi – Terek
Rostov – Dynamo
Kuban – Krylia Sovetov
Rubin – Ural
Lokomotiv – Zenit
Tom – Spartak
Volga – Krasnodar

Week 29

May 9-12: CSKA – Tom
Krasnodar – Anzhi
Krylia Sovetov – Rubin
Spartak – Amkar
Rostov – Lokomotiv
Terek – Volga
Ural – Kuban
Zenit – Dynamo

Week 30

May 18: Amkar – Krasnodar
Anzhi – Krylia Sovetov
Spartak – Dynamo
Kuban – Zenit
Rubin – Terek
CSKA – Lokomotiv
Tom – Rostov
Volga – Ural

May 22: Playoff between RPL and FNL Clubs, 1st Leg

May 25: Playoff between RPL and FNL Clubs, 2nd Leg

 

Andy Shenk

Author: Andy Shenk

I discovered football when my family moved to Russia in the early 2000′s. I’ll never forget sprinting around my house after Russia qualified for Euro 2008, belting out the Russian national anthem. Since 2011, I’ve supported Anzhi in all its inspiring glory and heartbreaking dysfunction. Also Andrei Eschenko’s #1 American fan.

Leave a Reply